Pea ees tundmatusse koos Pentax 645Z-ga

September 18, 2017

Photopoint pakkus meile suurepärast võimalust katsetada Pentaxi keskformaat peegelkaamerat 645Z. Tuleb tõdeda, et varasemalt puudus meil igasugune kokkupuude Pentaxi kaameratega ja seega ei osanud me esimese hooga suurt arvata. Kaamera tundus võimas ja kuna meie fototripp oli peagi tulemas, otsustasime anda Pentaxile võimaluse ja vaadata, mis kaamera pakub. 

 

Kuna oleme portreefotograafid, siis tundus aus kaamerat katsetada just meie jaoks igapäevastes tingimustes. Lisaks mööda Eestit kulgevale fotoreisile võtsime kaamera kaasa ka Muhu saarele ja käisime seda testimas Üügu pangal, mille loodus meile väga meeldib. Kõik kaadritagused pildid on tehtud kas telefoni või Canoni peegelkaameraga. 

 

 

Esimesed tähelepanekud kaamera osas olid - selle hind ja suurus. Pentax 645Z  koos 55mm KIT objektiiviga maksis tol hetkel Photopointis 7999€ eurot (PRAEGU SAADAVAL AGA SUUREPÄRASE SOODUSHINNAGA). See on piisavalt krõbe hind, et algul ei julgenud me kaamerat isegi turvakohvrist välja võtta. Teiseks suurus - kaamera on tohutult suur, aga arusaadavalt, sest 51 MP CMOS sensor vajab ruumi. Suurusele vaatamata ei ole kaamera liiga raske ja on peale veidi harjumist päris mugav käes hoida. 

 

Teiseks menüü, minnes Canoni pealt üle Pentaxile, ei olnud nuppude asetusega ja nende funktsioonidega harjumine liiga keeruline. Peale mõnigast katsetamist oli kõik selge. Menüü ülesehitus võimaldab kiirelt muuta vajalikke parameetreid, vaadata pilte või muuta seadistust. Kaameraga saab detailsemalt tutvuda Pohotpointi blogis.

 

 

Mis on aga peamised asjad, mis meis elevust tekitasid ja miks kaamerat katsetada tahtsime? Esiteks polnud kumbki meist varem pildistanud nii suure sensoriga kaameraga, mis tähendab teravaid detaile kogu foto ulatuses, suurt eraldusvõimet ja suuri faile, mida on kege töödelda mis iganes suunal. Kaamera RAW failid on kuskil 70MB ringis, seega pea poole suuremad kui meie Canonite RAW failid. Siiski tuleb tõdeda, et failid tundusid meie jaoks isegi natuke mõttetult suured. Tõsi, need on head, kui otsustad pärast pilti olulisemalt väiksemaks lõigata või suurelt välja printida, kuid igapäevases portreefotograafias pole vahet märgata. 

 

 

Kolmandaks testisime ISO tundlikkust ja see oli tõesti muljetavaldav. Kaamera maksimaalne ISO on 204 800, mis võimaldab saada päris hea kvaliteediga pilte ka hämaras või lausa poolpimedas. Muidugi maksimaalse ISO puhul on müratase väga kõrge, kuid madalamate (aga siiski üsna kõrge) ISO puhul jäid pildid selged ja kasutuskõlblikud. 

 

Kuna testisime kaamerat päeval, oli keeruline leida piisavalt hämarat kohta ISO katsetamiseks. Leidsime Üügus ühe koopa, kus oli hämaram aga täieliku efekti saamiseks pidime mängima ka säri ja avaga. 

 

                                                                       ISO 100  

 

                                                                      ISO 400

 

                                                                      ISO 1600

 

                                                                   ISO 3200

 

                                                                    ISO 6400

 

                                                                   ISO 12800

 

                                                                  ISO 51200 

 

 

Meie jaoks on tähtis pehme, udune taust ning taustast esile tõusev modell. Ka siin näitas Pentax väga head tulemust. Pentax lubab udust tausta, pehmeid üleminekuid ja fookuse konkreetsust. Nii see ka on! Pentax udustab tausta võrreldes Canoniga teistmoodi, seda on isegi keeruline sõnadesse panna. Tausta äärtest tekib ringjas efekt. 

 

 

 

 

 

 

Paneme kirja mõned plussid ja miinused, mis meile kaamera puhul silma jäid. 

 

Plussid: 

- RAW faile saab palju töödelda, üle- ja alavalgustatud kohti on võimalik töötlusega tagasi tuua. 
- Terav fookus ja pehme taust, mis sobib ideaalselt inimeste pildistamiseks. 

- Võimas ISO ja suur eraldusvõime, mis on head kaaslased maastiku ja looduse jäädvustamiseks. 

 

Miinused:

- Kaamera on suur ja suhteliselt keeruline on sellega olla nn in-action, ehk liikuda ringi ja leida sobivad nurki. 

- LCD ekraan, mis näitas pilte pigem tuhmide ja tumedamatena, kui need tegelikult olid. Läbi pildiotsija tunduvad fotod väga valgusrikkad ja kõik detailid on hästi näha, LCD ekraan nii head tulemust ei näita. 

 

 

Kokkuvõtvalt võime öelda, et kuigi meil puudus Pentaxi kaameratega varasemalt igasugune kokkupuude ja sellega pildistamine tundus alguses nagu pea ees tundmatusse hüppamine, on tegu väga võimsa kaameraga. Oma suuruse ja kohmakuse tõttu sobib see kindlasti eelkõige fotograafile, kes saab oma kaadrid hoolega läbi mõelda ja ei pea tegutsema kiirelt. Pentax 645Z garanteerib suured, teravad ja kvaliteetsed fotod pea et iga valgusega. Kindlasti tahab kaamera pikemaajalist katsetamist, et selle kõiki võimalusi osata rakendada ja kaamerat maksimaalselt kasutada.

Küll aga sai pärast paari klõpsu selgeks kõik esmane, mida meie ühe kaamera puhul hindame. 

 

Peamised fotod, mida Pentaxiga oma fotoreisi vältel tegime, jõuavad teieni juba novembris, kui avame oma esimese fotonäituse “Hingeolu”. 

 

Jällelugemiseni,

Mikk ja Kerli 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Blogi

Blogi pildistamistest, kaadritagustest ja teistest Fotoraadi toimetustest. 

Vanemad postitused

Meie vanemad blogipostitused leiad vanalt kodulehelt: fotoraat.weebly.com

Hiljutised postitused

November 20, 2017

September 29, 2017

September 10, 2017

May 24, 2017

May 1, 2017

April 24, 2017

Please reload

Arhiiv
Please reload

Jälgi meid
  • Instagram Social Icon
  • Snapchat Social Icon
  • Facebook Basic Square

 © 2020 Fotoraat OÜ